- Reklama -aktualne

9 bylinek účinných proti onemocnění, které už dva roky paralyzuje svět

on

Všichni už toho máme dost a nechceme už o něm ani slyšet. No nikdo neví, co nás ještě čeká, a jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Bylinkový záhon s trvalkami

Seznamte se s bylinkami, které mohou v boji proti němu pomoci, a vysaďte si je do záhonu. A pokud by se i covid někam ztratil, bylinky se sejdou i při běžném nachlazení a chřipkách.

Během uplynulého roku mělo mnoho z nás možnost ověřit si na vlastní kůži sílu své imunity, schopnost organismu poprat se s neviditelným, tak často zmiňovaným nepřítelem, virům COVID 19. Člověk je během života vystaven různým virům, bakteriím a imunitní systém, pokud je silný, jejich zvládá. No jsou chvíle, kdy potřebuje pomoc z naší strany.

Při posilování imunity je vítaná co nejpřirozenější strava, dostatek spánku, pohyb – může být i práce v zahradě, případně i populární otužování. Pomoci může i bylinkový záhon, takový domácí koutek první pomoci pro tělo i psychiku.

Nejlepší způsob jak utratit starší bylinky
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejlepší způsob jak utratit starší bylinky
Založit bylinkovou zahrádku není těžké
Jednotlivé druhy můžeme vysadit na prázdná místa v již existujícím záhoně, nebo si vytvoříme nový, samostatný bylinkový záhon. Bylinky nejsou zajímavé jen svou schopností léčit, ale i krásou květu. Mnohé z nich obohacují naše jídla, při dotyku příjemně voní. Jsou vhodné do různorodých kombinací is okrasnými rostlinami.

Podmínkou výsadby je zohlednit půdní nároky, zálivku, množství slunce, termín kvetení, nápadnost květenství a také to, zda je rostlinka trvalkou nebo je jednoletá. Při zakládání záhonu bereme v úvahu rozměry rostlin, způsob růstu, termín kvetení, vybarvení, aby byl zajímavý v každém ročním období.

Bylinky na stole

Dají se bylinky sázet iv létě?
Ačkoli za ideální termín výsadby se považuje jaro a podzim, což stoprocentně platí pro prostokořenné sazenice, rostliny pěstované jako kontejneru, čili v květináčích, lze vysazovat během celé sezóny, dokonce i během nejteplejších měsíců roku. Kdoví, zda na podzim bude nebo nebude další covidová vlna, pozitivní je, že takový záhon si můžeme vysadit už teď a připravit se tak na chladné měsíce roku. Mysleme však na to, že při letní výsadbě, zejména během vysokých teplot, jsou rostliny vystaveny zvýšenému výparu, proto jim zajistíme vydatnou zálivku.

bylinky
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Rozšiřte si lékárničku o přírodní antibiotika. Některé z nich najdete ve vlastní zahradě
Bylinky tří skupin
Které základní rostliny by neměly chybět v anticovidovom záhoně? Určitě vysadíme druhy ze skupiny na podporu imunity, doplníme jejich rostlinami aktivně podporujícími léčbu akutní infekce a rostlinami působícími uvolňující na psychiku, která má přímý vliv na sílu imunity. Toto rozdělení do skupin nelze brát striktně, mnohé bylinky, dobrým příkladem je tymián, mají přesah do různých oblastí našeho zdraví.

Navzdory příznivým účinkem na organismus má používání léčivých rostlin i svá omezení. Na pozoru se mějte, pokud trpíte autoimunitními onemocněními, astmatem či pylovou alergií a pokud užíváte léky. Tehdy je dobré poradit se s lékařem, případně zkušeným bylinkáři.

Záhon s bylinkami

Rostliny na podporu imunity:
Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)
Tymián obecný, tymián (Thymus vulgaris)
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Rostliny podporující léčbu akutní virové a bakteriální infekce:
Dobromysl obecná, oregano (Origanum vulgare)
Monarda dvojmocného (Monarda Didyma)
Lichořeřišnice (Tropaeolum majus)
Rostliny uvolňující psychiku:
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Heřmánek pravý, heřmánek (Matricaria recutita)
Třezalka (Hypericum perforatum)

  1. Meduňka lékařská
    meduňka lékařská

Aromatická, medonosná trvalka. Vyžaduje slunné místo a písčito-hlinitou půdu. Stres ovlivňuje sílu imunitního systému a meduňka působí uklidňujícím na nervovou soustavu. Podporuje dobrý spánek, vylepšuje náladu a zmírňuje úzkost.
Výška x šířka: 0,50 × 0,40 m

  1. Echinacea purpurová
    třapatka nachová

Je ozdobou zahrady, květy jsou růžové barvy. Je nenáročná, nemá zvláštní nároky na půdu. Daří se jí na slunném místě. Kvete od července do září. Sbírá se kvetoucí nať během plného květu. Kořen sbíráme z dvou- až tříletých rostlin na podzim. Pití čaje působí jako prevence virových onemocnění.
Výška x šířka: 1 – 1,2 × 0,5 m

  1. Lichořeřišnice větší
    lichořeřišnice

U nás se pěstuje jako jednoletá rostlina, z přímé setby na stanoviště v dubnu až v květnu nebo sazenic, které vysazujeme v květnu. Má ráda sušší půdu, přímé slunce, přiměřenou zálivku s občasným proschnutí. Dáme ji na různá místa pro dřepčíci, které ji mají v oblibě. Při silnějším ataku se ji v Polykultura podaří částečně uchránit. Celá rostlina je jedlá. Používají se kvítky, listy i semena.

Mohlo by Vás zajímat

Světlík vám zpestří procházku na sklonku léta. Její léčivý benefit plyne...

0
Světlík lékařský, Euphrasia rostkoviana, se využívá v klasické medicíně i v lidovém léčitelství. Pro vysoký obsah léčivých látek je vhodná při množství vnitřních i...